پیوندها

آقایان لاریجانی، باهم هماهنگ باشید!

mohamad ali ramin ba name news 1

«هولوکاست» و انکار آن از حاشیه سازترین موضوعات در دولت پرحاشیه محمود احمدی نژاد بود. امری که از سوی برخی تحسین و از سوی برخی دیگر از سیاسیون تقبیح و نکوهش شد. با روی کار آمدن دولت یازدهم اما فضایی متفاوت در عرصه دیپلماسی شاهد بودیم. فضایی که در آن محمدجواد ظریف رییس دستگاه دیپلماسی سال نو عبری را تبریک گفت و در پاسخ به نوشته دختر نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد ایران هیچ‌گاه هولوکاست را انکار نکرده و آن مردی که در ایران هولوکاست را انکار می‌کرد رفته است.

در همین رابطه محمدعلی رامین دبیرکل بنیاد جهانی هولوکاست در گفت و گویی با نامه نیوز با انتقاد از رویکرد دولت یازدهم در موضوع هولوکاست می گوید: این که یک دیپلمات با سابقه چه ضرورتی احساس کرد که قبل از شروع مذاکرات با آمریکا و ۱+۵ اول باید هولوکاست را تایید می کرد که تایید هولوکاست در حقیقت بیعت با رژیم اسرائیل است در واقع برای بنده به عنوان یک فردی که روابط بین الملل را می شناسم و مسائل جاری در ارتباطات غرب و رژیم صهیونیستی را می دانم خیلی حیرت انگیز بود.

مشروح گفت و گوی محمدعلی رامین با نامه نیوز را در ادامه مطالعه می فرمایید:
***
آقای رامین! موضوع هولوکاست را در ایران به نام شما می شناسند و در یک دوره ۸ ساله خیلی روی این موضوع کار شد اما به نظر می رسد با روی کار آمدن دولت یازدهم فضا درباره این موضوع تغییر کرده است، آقای ظریف نیز در نخستین اظهارنظر خود در فضای مجازی اعلام کرد آن فردی که هولوکاست را تکذیب می کرد رفته است. آیا موضع جمهوری اسلامی نسبت به این موضوع تغییر کرده است؟
بعضی حوادث در نقطه ای دور از کشور ما اتفاق می افتد اما برنامه های مترتب بر آن همچون حوادث، سیاست گذاری ها و راهبردهایی که از آن حوادث استخراج می شود نتایجی را به همراه دارد که بر ما هم تحمیل می شود.
بر همین اساس بدون این که نقشی در یک حادثه ای داشته باشیم و بدون اینکه هیچ ارتباطی با عوامل و عناصر دخیل آن داشته باشیم همه تصمیماتی که در آن مورد از سوی مجریان، قربانیان و یا تصمیم گیرندگان اصلی اتخاذ می شود بر ما نیز حاکمیت پیدا می کند.
به طور مثال فرض کنید موضوعی به نام هولوکاست یک مدعا است. مدعایی که موافق و مخالفان زیادی در سراسر جهان دارد. اما پیروز شدگان جنگ دوم اروپا که بعد به عنوان جنگ جهانی دوم نامیده شد با این مدعا گروهی را به عنوان قربانیان آن معرفی کردند و برای دلجویی از آنها بخشی از جهان اسلام را اشغال کردند و رژیمی با نام اسرائیل را ایجاد کردند.
این رژیم در ۷۰ سال گذشته یک عامل نا امنی، فتنه گری و توطئه گری در عرصه خاورمیانه بوده و ملت هایی همچون ملت ایران آسیب های فراوانی از آن طریق دیده است. تا زمانی که این رژیم تحمیلی در منطقه وجود دارد، نیم توانیم هیچگونه ارتباط سالم و روابط همسایگی و اسلامی را با کشورهای همسایه برقرار کنیم و تمام فعالیت ها در خطر این رژیم است.
تحلیل عجیب محمدعلی رامین: تایید هلوکاست از سوی ظریف بیعت با اسراییل بود!/تحریم‌ها ربطی به موضوع هولوکاست نداشت
تکیه گاه این رژیم همان مدعای هولوکاست است و ما برای نخستین بار جهانیان و به خصوص اروپایی ها را که در دو طرف این موضوع قرار دارند به یک گفت و گو دعوت کردیم که اسناد خود را در مورد این ادعا ارائه کنید تا بشریت متوجه موضوع شود.
اگر ما این کار را کردیم دخالت در امور دیگران نیست بلکه برای نخستین بار اقدامی است که ما را به عنوان جمهوری اسلامی در جایگاه مدعی العموم پرسشگر قرار می دهد و به جای این که ۳۵ سال پاسخگوی استبداد جهانی باشیم یک بار هم ما پرسشگر باشیم و آنها را به پاسخگویی دعوت کنیم. حال کدام منطق و انسانی ذی شعوری در این جامعه که می خواهد برای اولین بار پرسشگر باشد چنین منطقی را رد می کند و می گوید چرا این سوال را مطرح کرده اید.
کسانی که در ایران با طرح بررسی هولوکاست در افکار عمومی مخالفت کردند یا موضوع را متوجه نشدند یا ماموریت هایی از خارج کشور داشتند و به دنبال این بودند که این سوال طرح نشود و یا آدم های مرعوبی بودند که شان ایرانیان را در جایگاه پرسشگری و عرصه بین الملل به رسمیت نمی شناختند.
این موضوع از سوی شما مطرح شد و اعلام شد که این دیدگاه که باید در مورد هولوکاست بررسی و تحقیق شود از سوی شما به آقای احمدی نژاد تزریق شد. اما آقای احمدی نژاد یک گام جلوتر رفت و این موضوع را تکذیب کرد.

mohamad ali ramin ba name news
بنده کاری به بحث های دیگر ندارم و آن چیزی که مربوط به من بود این است که از آقای رئیس جمهور درخواست کردم که از سازمان های بین المللی و به خصوص شورای امنیت و سازمان ملل درخواست کند که کمیته حقیقت یابی برای بازخوانی این موضوع ایجاد شود تا غربی ها بتوانند در این زمینه اظهارنظر کنند تا ما و سایر ملل جهان بتوانیم مستقل در این زمینه قضاوت کنیم.
تنها تا مرحله طرح بررسی هولوکاست بر عهده شما بوده است؟
بله.
آقای احمدی نژاد ایده ای در رابطه با این موضوع داشت؟
در این زمینه هم اکنون توضیحی ندارم.
این که دولت کنونی خیلی این موضوع را مطرح نمی کند را چطور ارزیابی می کنید؟
این نشانه انفعال است و این انفعال دولت فعلی حتما برای ما پر هزینه خواهد بود. در حقیقت ما یک سوال جدی در عرصه بین الملل مطرح کرده بودیم که مانع بسیاری از تهاجمات آنها می شد که آن را رها کردیم و خودمان را آماج تهاجمات و پرخاشگری ها و مطالبات بی جای غربی ها کرده ایم.
در مقطعی عده ای اعلام کردند که این موضوع گیری از سوی شما برای نظام هزینه هایی را به همراه دارد و معتقد بودند دلیل اصلی برخی تحریم ها نیز همین موضع گیری بوده است.
خیر. اصلا این موضوع هیچ ارتباطی به تحریم ها نداشته است. موضوعی که به تحریم ها را دامن زد مربوط به مسائل هسته ای بوده است. اما اگر کسی در داخل بخواهد برای انفعال خودش این موضوع را بهانه قرار دهد یک مسئله انحرافی است و حقیقت ندارد.
تحلیل عجیب محمدعلی رامین: تایید هلوکاست از سوی ظریف بیعت با اسراییل بود!/تحریم‌ها ربطی به موضوع هولوکاست نداشت
انفعال دولت را در تمام عرصه های سیاست خارجی می دانید یا تنها به موضوع هولوکاست اشاره دارید؟
بنده نمی خواهم در تمام امور قضاوت کنم. تنها یکسال از عمر دولت گذشته و هنوز فرصت لازم است تا عملکرد دولت مشخص شود. بزرگترین فعالیت در عرصه بین الملل در این دولت موضوع هسته ای است و باید ببینیم به کجا می رسد و دولت چه نتیجه ای از گفت و گوها خواهد داشت.
اما چیزی که نشانه انفعال بود این است که آقای ظریف پیش از آغاز گفت و گوها به تایید هولوکاست به صورت علنی پرداخت، در حالی که تایید هولوکاست هیچ ارتباطی به مذاکرات هسته ای نداشت.
این که یک دیپلمات با سابقه چه ضرورتی احساس کرد که قبل از شروع مذاکرات با آمریکا و ۱+۵ اول باید هولوکاست را تایید می کرد که تایید هولوکاست در حقیقت بیعت با رژیم اسرائیل است در واقع برای بنده به عنوان یک فردی که روابط بین الملل را می شناسم و مسائل جاری در ارتباطات غرب و رژیم صهیونیستی را می دانم خیلی حیرت انگیز بود.
این موضوع برای بنده حیرت انگیز بود که وزیر خارجه ایران گویا می خواسته با تایید هولوگاست اذنمذاکره با آمریکا را از اسرائیل دریافت کند.
این تحلیل شما خیلی تند نیست؟
به هر حال این تحلیل بنده است.
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ – ۰۷:۴۳

مطالبی که ممکن است دوست داشته باشید ...

0 نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟ “گفتگوی محمد علی رامین با سایت نامه نیوز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *