پیوندها

آقایان لاریجانی، باهم هماهنگ باشید!

kodakan ghorsne

«آکسفام» موسسه بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، متشکل از ۱۵سازمان در ۹۸کشور از ثروتمندان جهان، طی گزارشی خبر داد، یک درصد از جمعیت کل کره زمین، ثروتی معادل کل دارایی‌های ۹۹ درصد جمعیت دیگر جهان در اختیار دارند.
بر اساس این گزارش، کل دارایی‌های جهان اکنون تنها در دست عده قلیلی است که تنها چند بخش اقتصادی و البته مهم را در جهان در اختیار دارند.
این چند بخش اقتصادی به تعداد کمی شاخه مالی، داروسازی و بهداشت خلاصه شده و شرکت‌های متعلق به این بخش‌ها، سالیانه میلیون ها دلار لابی می‌کنند تا سیاست‌هایی تدوین شود که سودشان را حفظ و البته بیشتر کند.
بر اساس گزارش آکسفام فاصله طبقاتی میان ۱ درصد جمعیت ابر ثروتمند جهان و ۹۹ درصد باقی‌ مانده هم‌چنان رو به افزایش است و ثروت این قشر یک درصدی از سال ۲۰۰۹ که ۴۴ درصد از کل دارایی جهان بود به ۴۸ درصد در سال ۲۰۱۴ رسید.
از ۵۲ درصد ثروت باقی مانده جهان در سال ۲۰۱۴ نیز ثروتمندان سهم بیشتری در دارایی‌ها را داشته‌اند ۴۶٫۵ درصد از این دارایی‌ها متعلق به جمعیت ۲۰ درصدی دیگر ثروتمندان بوده و بقیه ۸۰ درصد جمعیت باقی مانده تنها ۵٫۵ درصد از دارایی‌های جهان را در اختیار دارند.
آکسفوم از کشورهای مختلف خواست به وضعیت تقلب‌های مالیاتی سر و سامان بدهند تا خدمات عمومی را بالا برده و حداقل دست‌ مز‌دها را افزایش دهند تا در کنار اقدامات دیگر برای توزیع عادلانه ثروت حرکتی انجام دهند.

مطالبی که ممکن است دوست داشته باشید ...

0 نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟ “نیمی از ثروت جهان در اختیار یک درصد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *