پیوندها

آقایان لاریجانی، باهم هماهنگ باشید!

hashemi va seyed hasan

هاشمی، «روح بزرگ» یا «روح بزرگوار»
بیش از چهل سال پیش، استاد مطهری گرایش و آثار وجودی دو نوع «شخصیت ممتاز» را با ویژگی ها و خصلت های شخصیتی متفاوت، از هم تفکیک کرده و به این نتیجه می رسد که صرف داشتن، قوای مستعد فکری و امتیازات برجسته روحی و امکانات فوق العاده مادی، نمی تواند یک انسان با «روح بزرگ» را در زمره صالحان و حقپرستان و عدالت خواهان و ظلم ستیزان و مظلوم نوازان قرار دهد.
چه بسا آدمیانی که با توانمندی های بی نظیر و داشتن «روح بزرگ»، به دلیل نگاه دنیاطلبانه خودشان، به مفسدان ماندگار در تاریخ جوامع بشری و به عوامل تحریف در مسیر نهضت های الهی تبدیل شدند.
پس انگیزه ها، جهت گیری ها و اهدافی که تحت لوای آن، شخصیتی در «جبهه حق» یا در «جبهه باطل» تعریف می شود، تعیین کننده هستند.
«روح بزرگوار» نشانه اش این است که بخاطر منافع مادی و حیات گذرا، هرگز ولایت الهی و ایستادگی در برابر گردنکشان جهانی را فدای هیچ چیز و نثار اغراض هیچ کس، بخصوص نفس خودش نمی کند.
از منظر قرآنی تمام محاسبات اُخروی بر اساس وسعت امکانات مادی و میزان ظرفیت روانی و دانایی و توانایی افراد رقم خواهد خورد.
طبق آیه شریفه «لایکلف الله نفساً الا وسعها» محاسبه هرکس در عالم قبر و برزخ و روز محشر در پیشگاه الهی به میزان وسع وجودی اوست؛
«هوش سرشار»، امکانات فراوان مملکت، فرصت های بی نظیر انقلاب، مسئولیت های کلیدی نظام، هدایت ها و حمایت های ویژه دو نائب عام امام زمان (عج)، عمر طولانی با سلامتی کامل، برخورداری از اعتبار اجتماعی و احترام عمومی نخبگان کشور، بهره برداری از حیثیت انقلابی گری در میان انقلابیونی که با نثار جان هزاران جوان برومندشان، فرماندهی او را در دوران جنگ تحمیلی تضمین کردند، بهره مندی از ثروت و مکنت و رفاه فراوان، و … مجموعاً مختصات استثنایی فقید شهیر ماست. تشخیص الهی برای جایگاه ابدی هاشمی رفسنجانی و «سرنوشت همه‌ی مسئولان جمهوری اسلامی» با لحاظ جزئیات مختصاتی که داشته اند، تعیین کننده خواهد بود.
امام خامنه ای در پیام تسلیت خودشان در مورد شخصیت ممتاز حجه الاسلام رفسنجانی می فرمایند: «اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ئی مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد؛ و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است»
در ساحت قدسی پروردگار عادل حکیم رحیم رئوف، هیچ تناسبی با قضاوت های احساسی و تعریف و تمجید یا نفی و تکذیب ما وجود ندارد، زیرا او علام الغیوب است و ما همگی گرفتار جهل و غفلت و حب وبغض های دنیایی و توهمات نفسانی خویش هستیم.
ما همین قدر می فهمیم که با معیارهای خدایی، دکتر علی شریعتمداری و حجه الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی که به فاصله یک روز از دنیا رفتند و هر دو از نیروهای قدیمی انقلاب بودند، قطعاً تأثیرگذاری دنیایی و محاسبه اخروی یکسانی ندارند.
آن چه در این لحظات مهم که با خاطرات تلخ و شیرین، هاشمی رفسنجانی را به خدای بزرگ می سپاریم، نشانه انسان دوستی و خداپرستی ماست، این است که با او «مهربان» باشیم!
هرکس با چاپلوسی و تملق، به او خیانت کرده، توبه کند؛
هرکس در قضاوتش نسبت به عملکرد او، چه مثبت مطلق و چه منفی مطلق، از عدالت خارج شده، برای خودش و او استغفار کند؛
هرکس از جایگاه و اعتبار او علیه ارزش های انقلاب و در تقابل با رهبری مظلوم اسلام، ناجوانمردانه سوءاستفاده کرده، ادامه ندهد و تا می تواند جبران کند؛
هرکس او را برای رفتن به بیراهه، تشویق و ترغیب کرده و از پیروی امام حاضر امت اسلامی بازداشته است، کار خودش را، حتی بخاطر آخرت خودش، اصلاح کند؛ چون مرگ حق است و فراروی همه ماست؛
حالا که تمام سرگردانی دنیایی برای آن مرد پرتلاش و همه فن حریف، دیگر تمام شده و با الطاف حضرت بقیه الله و صبرالهی نائب برحقشان، وسوسه خناسان نتوانست به بهانه اختلاف نظرها، محبت شخصی عمیق و پیوند رفاقت هاشمی را با امام مسلمین بکلی بگسلاند، هرکس خیرخواهی خودش را با آن کسی که دیگر از همه فرصت های دنیا محروم شده است، حقیقتاً نشان بدهد و ضمن طلب مغفرت، اگر هر اشتباهی در قالب «موافقت یا مخالفت»، مضر به حال زندگی ابدی او انجام داده، با استغفار و جبران اشتباه، در آرامش ابدی مرحوم هاشمی رفسنجانی بکوشد، تا شب اول قبر خودش سخت و ناگوار نباشد.
بزرگترین خیانت به رحیل فقید مرحوم هاشمی رفسنجانی آن است که از این پس نیز از اشتباهاتش حمایت کنیم و خدمات بزرگش را نادیده بگیریم و به نام او، اما به کام دشمنان انقلاب، با ترسیم یک دوقطبی «موافق/ مخالف»هاشمی، موجب پیچیدگی شرایط ابدی او بشویم.
من هم برایشان صمیمانه غفران الهی مسئلت دارم و امیدوارم که خداوند ایشان و همه ما را با رحمت واسعه اش بسنجد و نه با عدل و جباریتش.
برای تمام بازماندگان ایشان، سلامتی و حرکت در خط عزتمندانه امام خامنه ای و عاقبت نیک آرزو دارم
محمدعلی رامین / تهران / ۲۱ دیماه ۱۳۹۵ / صفحه هفت روزنامه شرق

مطالبی که ممکن است دوست داشته باشید ...

0 نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟ “روح بزرگ هاشمی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *